Kekemelik ve normalden çok daha hızlı konuşmak birer akıcılık sorunudur. Konuşma esnasında duraksamalar konuşmanın akışını bozar.

Akıcılık Sorunları Nelerdir?

  1. Kekemelik: Kekemelik konuşma akışının hecelerde tekrara düşmek, sesleri uzatmak, hava akışını kontrol edememek gibi sebeplerden dolayı bozulması durumudur.

Kekemelik gelişimsel olarak ortaya çıkabileceği gibi sonradan da kazanılmış olabilir. Gelişimsel kekemelik bazı çocuklarda terapi almadan geçebilir, bazılarında ise kronikleşebilir. Hangi çocuklarda kendiliğinden geçeceği öngörülemediğinden terapi almak en doğrusudur.

  1. Hızlı Bozuk Konuşma(cluttering): Hızlı bozuk konuşma sorunu yaşayan bireylerin konuşmaları aşırı hızlıdır ve çoğunlukla konuşmada alakasız kelimeler araya sıkıştırılır. Hızlı bozuk konuşmada da konuşmanın normal akışında aşırı derecede kırılmalar görülür ve buna aşırı hızlı konuşma, düzgün olmayan ritim, yanlış/eksik sesletme ve söyleyeceğinden emin olamama gibi durumlar eşlik edebilir. Hızlı-bozuk konuşmanın nedeni de kekemelik gibi tam olarak bilinmemektedir.

Akıcılık Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

Akıcılık sorunlarının tedavisi eğitimini almış uzman kişiler tarafından dil konuşma terapileri uygulanarak düzeltilebilir.